6 rzeczy, które należy wiedzieć o menopauzie

W wieku około 50 lat w organizmie kobiety zachodzi poważna zmiana hormonalna: proces menopauzy. Objawy są bardzo zróżnicowane, ale istnieją rozwiązania, które pozwalają na ich dobre opanowanie. Odkryj kilka istotnych informacji, które pomogą Ci spokojnie żyć w czasie nadchodzących zmian.

Menopauza oznacza koniec cyklu płodności kobiety. Jest to naturalny proces z przemianami hormonalnymi i fizjologicznymi. Wszystkie kobiety przeżywają ten czas nieco inaczej, z różnymi objawami i odczuciami. Wiedza o tym, czego można się spodziewać, może ułatwić przejście tego często trudnego etapu. Oto sześć informacji, które powinny Ci pomóc.

 

  1. Nie ma nagłego przerwania menstruacji

Menopauza to proces, a nie odrębny moment w czasie. Kończy etap rozrodczy. Tak więc, dla większości kobiet, menstruacja stopniowo słabnie, zamiast natychmiast ustać. Objawy menopauzy pojawiają się powoli, stopniowo. W badaniach przekrojowych stwierdzono, że średnia wieku menopauzy wynosi 51 lat, a u 95% kobiet ostatnia miesiączka pojawia się w wieku 44-56 lat. Jeśli miesiączka zanika przed 35-40 rokiem życia to mówimy o przedwczesnej menopauzie. W tym okresie menstruacja jest nieregularna, a współczynnik dzietności spada.

 

  1. Etapy przekwitania

  • Pierwszy to premenopauza, etap kilka lat poprzedzający wystąpienie menopauzy. Charakteryzuje się pojawiającymi się zaburzeniami miesiączkowania oraz cyklami bezowulacyjnymi
  • Kolejny okres to perimenopauza. to czas, kiedy nasz organizm przygotowuje się do menopauzy. Jajniki produkują coraz mniej estrogenu i progesteronu, co wywołuje uciążliwe objawy typowe dla wahań hormonalnych. Pierwsze procesy uruchamiają się już w okresie od 4 do 7 lat przed nadejściem właściwej menopauzy Zmniejszenie stężenia estrogenów i progesteronu we krwi. Występują również w większości cykle bezowulacyjne.
  • Trzeci etap, czyli właściwa menopauza ma miejsce, gdy trwale ustaną krwawienia miesiączkowe.
  • Ostatni okres pomenopauzalny, jest to czas około roku od ostatniej miesiączki. Wiąże się z nieodwracalnym obniżeniem stężenia endogennych hormonów płciowych we krwi i związanymi z tym zmianami zachodzącymi w organizmie i jego funkcjach

 

  1. Zmiany w skórze i włosach

Kobieta może zauważyć zmiany w skórze i włosach. Zmiany te są częściowo związane z niskim poziomem hormonów, a także z genetyką każdego człowieka. Niedobór estrogenów nasila objawy starzenia się skóry i prowadzi do zmian takich jak: zgrubienie warstwy rogowej, wzrasta utrata wilgoci, skóra staje się sucha, traci sprężystość, spada zawartości kolagenu. Bez względu na przyczynę, te zmiany mogą być niepokojące. Jeśli są one nagłe lub zbyt intensywne, nie wahaj się skonsultować z lekarzem ginekologiem, aby znaleźć rozwiązania, które przyniosą Ci ulgę.

 

  1. Różne objawy

Większość kobiet doświadcza wielu objawów menopauzy. Wahania hormonalne wpływają na wiele układów i procesów, dając szeroką paletę objawów. Jako pierwsze pojawiają się dolegliwości, takie jak:

Najczęstsze to:

  • przebłyski gorąca
  • zaburzenia snu
  • suchość i tkliwość pochwy
  • osłabienie libido
  • osłabienie pęcherza podczas ćwiczeń lub kichania
  • huśtawki nastroju
  • utrata mięśni i przyrost masy ciała
  • problemy z koncentracją

Pocieszający jest fakt, iż u części kobiet, objawy nie są dokuczliwe, zdarza się, że bywają wręcz niezauważalne.

 

  1. Ryzyko związane z ciążą

Tak jak okresy kobiece nie znikają natychmiast, tak i płodność nie zanika. Płodność się nie skończy, dopóki nie skończy się menopauza. Kobieta może więc nadal owulować, a jaja mogą być wystarczająco zdrowe, aby zajść w ciążę. Dopóki kobieta ma cykle miesiączkowe, nawet nieregularne, ciągle istnieje możliwość zajścia w ciążę. Antykoncepcja jest zalecana do roku po zakończeniu okresu. Praktycznie wszystkie dostępne na rynku metody antykoncepcyjne są skuteczne w okresie poprzedzającym menopauzę. Skonsultuj się z lekarzem, aby znaleźć najlepszą dla Ciebie metodę.

 

  1. Jak sobie pomóc?

Zabiegi hormonalne są powszechnie stosowane od dziesięcioleci. Zaleca się, aby poświęcić czas na dyskusję z lekarzem w celu znalezienia najlepszego możliwego leku. Wsparcie psychologiczne, regularne ćwiczenia fizyczne, zbilansowana dieta, higieniczny tryb życia, odpowiedni sen, również pomagają zmniejszyć dyskomfort.

Menopauza nie jest oznaką niewydolności organizmu. W większości przypadków menopauza występuje około 50 roku życia, ale wiek ten może się zmieniać. Dla niektórych kobiet wyzwaniem jest zaakceptowanie zmiany związanej ze starzeniem się. Jak w każdej sytuacji, reakcja człowieka na zmianę będzie miała wpływ na jego ciało i emocje. Jeśli doświadczasz trudności psychologicznych, terapeuta może pomóc jej odzyskać wewnętrzną równowagę.

System rezerwacji wizyt | Strona WWW gabinetu | Program do e-Recepty Co sprawia, że warto wybrać eCRF? Program do gabinetu - korzyści z zastosowania elektronicznego grafiku Opinia o programie Medfile EDM – „to był mój najlepszy wybór” Aplikacje mobilne, jako wsparcie pracy placówek medycznych e-Dokumentacja – zalety stosowania mobilnych aplikacji Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – poradnik NIL | e-Recepta Elektroniczna Dokumentacja Medyczna - Lekarze 50+ a wyzwania techniczne KIF z wytycznymi dla Elektronicznej Dokumentacji Medycznej eCRF - oprogramowanie do badań klinicznych Program do gabinetu | Poradnia Telemedyczna haloDoctor Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – łatwy dostęp do kartoteki pacjenta Migracja danych w EDM Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – jak zacząć działać? e-Recepta – dlaczego warto zacząć pracować w systemie gabinetowym? e-Przychodnia – kompleksowe konsultacje medyczne online E-Recepta – także od lekarza online Teleporady w medycynie Konsultacje online z lekarzem okulistą. Skuteczna diagnoza Zwolnienie lekarskie online. Umów się na wizytę Konsultacje online z lekarzem pulmonologiem. Konsultuj wyniki online Konsultacje online z ortopedą Lekarz onkolog haloDoctor. Stała opieka nad pacjentami przewlekle chorymi Antykoncepcja online – uzyskaj receptę od ręki Recepta od lekarza rodzinnego przez Internet Tabletka „dzień po” w kilka minut bez wychodzenia z domu W jakim celu przeprowadza się badania rynku medycznego? Zapalenie prostaty - Praktyka lekarska online - Lekarze haloDoctor Rafał Piszczek: W przyszłości widzę telemedycynę jako pierwszy etap konsultacji medycznych Dlaczego badania rynku farmaceutycznego to dziś konieczność? Migrena – przyczyny, objawy i leczenie 6 rzeczy, które należy wiedzieć o menopauzie 4 mity o badaniach satysfakcji klienta, które musisz poznać Jak stworzyć idealną ankietę online? Ból głowy - migrena, napięciowy ból głowy haloDoctor Free - nowa funkcja, która łączy pacjentów i lekarzy Weterynarz online dla Twojego pupila The future of clinical trials in Poland Portal z poradami dla opiekunów żółwi. Jak zapewnić im długie i zdrowe życie?