Migrena – przyczyny, objawy i leczenie

Migreną nazywa się przewlekłą chorobę objawiającą się przede wszystkim silnymi bólami głowy. Problem ten dotyczy około 15 proc. osób na świecie, jest więc dość częsty. Jakie są przyczyny migreny oraz jak można ją leczyć?

Jakie są przyczyny migreny?

Choć problem ten dotyczy tak wielu osób na całym świecie, do dziś nie udało się wskazać, jakie są dokładne przyczyny migreny. Lekarze wskazują jednak na kilka czynników, które mogą sprzyjać tego typu bólom. Do głównych należą:

  • silny stres,
  • bezsenność,
  • nadmiar kofeiny,
  • przyjmowanie niektórych środków antykoncepcyjnych,
  • spożywanie niektórych produktów spożywczych, np. dojrzewającego sera,
  • nieregularne posiłki lub niezdrowa dieta,
  • nagłe zmiany pogody.

Czynników może być jak widać wiele, dlatego osobom cierpiącym na migrenę radzi się również, aby prowadziły dzienniczek objawowy pozwalający sprawdzić, co może do niej prowadzić.

Jakie są objawy bólu migrenowego?

Przebieg migreny będzie różnił się w zależności od osób. Najczęściej występują jednak 4 etapy, z których pierwszy to tzw. okres prodromalny, czyli zapowiadający. Wówczas pojawiają się objawy zapowiadające migrenę takie jak spadek nastroju oraz wrażliwość na bodźce. Objawy samej migreny to natomiast:

  • silny ból głowy,
  • wrażliwość na bodźce, w tym m.in. na światło,
  • nudności oraz wymioty.

U niektórych osób migrena jest na tyle silna, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Przebieg leczenia migreny

Przy migrenie podstawą jest przede wszystkim konsultacja lekarska, która będzie prowadzić do wykonania badań takich jak tomografia komputerowa. O zasadności jej wykonania decyduje oczywiście neurolog, z którym można skonsultować się online np. poprzez platformę haloDoctor.pl.

Zazwyczaj jednak w leczeniu stosuje się leki doraźne, które mają pomóc radzić sobie z dokuczliwym bólem głowy. Wiele z tych preparatów wydawanych jest na receptę, przy czym osoby przewlekle leczące się na inne choroby powinny skonsultować się z lekarzem, czy w danej sytuacji konkretny preparat będzie bezpieczny.

Leczenie migreny przewlekłej

W przypadku przewlekłej migreny, specjalista może wdrożyć również dodatkowe preparaty, które pacjent powinien przyjmować codziennie, również wtedy, gdy ból akurat nie dokucza. Co ciekawe w tym przypadku stosuje się również antydepresanty oraz leki przeciwpadaczkowe.

Kiedy jednak dokładnie rozpoznaje się migrenę przewlekłą? Ma to miejsce wówczas, gdy ból pojawia się przez czas dłuższy niż 15 dni w miesiącu i dodatkowo towarzyszy choremu nie krócej, niż 3 miesiące.

Migrena ma ogromny wpływ na życie codzienne chorych, dlatego nie powinno się leczyć jej na własną rękę. Aby wdrożyć skuteczne preparaty, niezbędna jest kontrola medyczna, z której można korzystać online poprzez haloDoctor.pl. Serwis ten umożliwia skontaktowanie się ze specjalistami w różnych dziedzinach, w tym również z neurologami, którzy pomogą w rozpoznaniu i skutecznym leczeniu migreny.