Migrena – przyczyny, objawy i leczenie

Migreną nazywa się przewlekłą chorobę objawiającą się przede wszystkim silnymi bólami głowy. Problem ten dotyczy około 15 proc. osób na świecie, jest więc dość częsty. Jakie są przyczyny migreny oraz jak można ją leczyć?

Jakie są przyczyny migreny?

Choć problem ten dotyczy tak wielu osób na całym świecie, do dziś nie udało się wskazać, jakie są dokładne przyczyny migreny. Lekarze wskazują jednak na kilka czynników, które mogą sprzyjać tego typu bólom. Do głównych należą:

  • silny stres,
  • bezsenność,
  • nadmiar kofeiny,
  • przyjmowanie niektórych środków antykoncepcyjnych,
  • spożywanie niektórych produktów spożywczych, np. dojrzewającego sera,
  • nieregularne posiłki lub niezdrowa dieta,
  • nagłe zmiany pogody.

Czynników może być jak widać wiele, dlatego osobom cierpiącym na migrenę radzi się również, aby prowadziły dzienniczek objawowy pozwalający sprawdzić, co może do niej prowadzić.

Jakie są objawy bólu migrenowego?

Przebieg migreny będzie różnił się w zależności od osób. Najczęściej występują jednak 4 etapy, z których pierwszy to tzw. okres prodromalny, czyli zapowiadający. Wówczas pojawiają się objawy zapowiadające migrenę takie jak spadek nastroju oraz wrażliwość na bodźce. Objawy samej migreny to natomiast:

  • silny ból głowy,
  • wrażliwość na bodźce, w tym m.in. na światło,
  • nudności oraz wymioty.

U niektórych osób migrena jest na tyle silna, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Przebieg leczenia migreny

Przy migrenie podstawą jest przede wszystkim konsultacja lekarska, która będzie prowadzić do wykonania badań takich jak tomografia komputerowa. O zasadności jej wykonania decyduje oczywiście neurolog, z którym można skonsultować się online np. poprzez platformę haloDoctor.pl.

Zazwyczaj jednak w leczeniu stosuje się leki doraźne, które mają pomóc radzić sobie z dokuczliwym bólem głowy. Wiele z tych preparatów wydawanych jest na receptę, przy czym osoby przewlekle leczące się na inne choroby powinny skonsultować się z lekarzem, czy w danej sytuacji konkretny preparat będzie bezpieczny.

Leczenie migreny przewlekłej

W przypadku przewlekłej migreny, specjalista może wdrożyć również dodatkowe preparaty, które pacjent powinien przyjmować codziennie, również wtedy, gdy ból akurat nie dokucza. Co ciekawe w tym przypadku stosuje się również antydepresanty oraz leki przeciwpadaczkowe.

Kiedy jednak dokładnie rozpoznaje się migrenę przewlekłą? Ma to miejsce wówczas, gdy ból pojawia się przez czas dłuższy niż 15 dni w miesiącu i dodatkowo towarzyszy choremu nie krócej, niż 3 miesiące.

Migrena ma ogromny wpływ na życie codzienne chorych, dlatego nie powinno się leczyć jej na własną rękę. Aby wdrożyć skuteczne preparaty, niezbędna jest kontrola medyczna, z której można korzystać online poprzez haloDoctor.pl. Serwis ten umożliwia skontaktowanie się ze specjalistami w różnych dziedzinach, w tym również z neurologami, którzy pomogą w rozpoznaniu i skutecznym leczeniu migreny.

System rezerwacji wizyt | Strona WWW gabinetu | Program do e-Recepty Co sprawia, że warto wybrać eCRF? Program do gabinetu - korzyści z zastosowania elektronicznego grafiku Opinia o programie Medfile EDM – „to był mój najlepszy wybór” Aplikacje mobilne, jako wsparcie pracy placówek medycznych e-Dokumentacja – zalety stosowania mobilnych aplikacji Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – poradnik NIL | e-Recepta Elektroniczna Dokumentacja Medyczna - Lekarze 50+ a wyzwania techniczne KIF z wytycznymi dla Elektronicznej Dokumentacji Medycznej eCRF - oprogramowanie do badań klinicznych Program do gabinetu | Poradnia Telemedyczna haloDoctor Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – łatwy dostęp do kartoteki pacjenta Migracja danych w EDM Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – jak zacząć działać? e-Recepta – dlaczego warto zacząć pracować w systemie gabinetowym? e-Przychodnia – kompleksowe konsultacje medyczne online E-Recepta – także od lekarza online Teleporady w medycynie Konsultacje online z lekarzem okulistą. Skuteczna diagnoza Zwolnienie lekarskie online. Umów się na wizytę Konsultacje online z lekarzem pulmonologiem. Konsultuj wyniki online Konsultacje online z ortopedą Lekarz onkolog haloDoctor. Stała opieka nad pacjentami przewlekle chorymi Antykoncepcja online – uzyskaj receptę od ręki Recepta od lekarza rodzinnego przez Internet Tabletka „dzień po” w kilka minut bez wychodzenia z domu W jakim celu przeprowadza się badania rynku medycznego? Zapalenie prostaty - Praktyka lekarska online - Lekarze haloDoctor Rafał Piszczek: W przyszłości widzę telemedycynę jako pierwszy etap konsultacji medycznych Dlaczego badania rynku farmaceutycznego to dziś konieczność? Migrena – przyczyny, objawy i leczenie 6 rzeczy, które należy wiedzieć o menopauzie 4 mity o badaniach satysfakcji klienta, które musisz poznać Jak stworzyć idealną ankietę online? Ból głowy - migrena, napięciowy ból głowy haloDoctor Free - nowa funkcja, która łączy pacjentów i lekarzy Weterynarz online dla Twojego pupila The future of clinical trials in Poland Portal z poradami dla opiekunów żółwi. Jak zapewnić im długie i zdrowe życie?