Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – poradnik NIL | e-Recepta

 

Naczelna Izba Lekarska (NIL) zaprezentowała poradnik dotyczący wyboru dostawcy oprogramowania dla gabinetów i dokumentacji prowadzonej w formie elektronicznej.


Rozwiązania dla Elektronicznej Dokumentacji Medycznej na polskim rynku

NIL podał przyjaznym dla laika językiem warunki i punkty, jakie powinien spełniać. Przygotowano plik, który ma pomóc w podjęciu decyzji i komunikacji z dostawcą oprogramowania. Elektroniczna Dokumentacja Medyczna funkcjonuje w II typach oprogramowania na polskim rynku. II modele biznesowe przewidują:

  • Model jednorazowego zakupu i instalacji na komputerze,
  • Model abonamentowy w chmurze.

 

Idąc tradycyjnym tokiem myślenia o wiele ciekawszą ofertą jest oferta polegająca na jednorazowym zakupie. Ale nic bardziej mylnego – Elektroniczna Dokumentacja Medyczna to temat bardzo rozwojowy, integracja z centralnym rejestrem i wieloma innymi systemami takimi jak: platforma NFZ, eWUŚ, telemedycyna i wiele innych.


Podejmowanie wyboru

Wczesne wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej pozwoli przygotować się lekarzom na nadchodzące zmiany, których już część została wprowadzona do polskiego systemu opieki zdrowotnej. e-Dokumentacja zawierająca w sobie e-Zwolnienia, e-Recepty i e-Skierowania rewolucjonizuje polską ochronę zdrowia. Wybór programu, w którym można bez przeszkód wystawiać wymienione e-Dokumenty jest najlepszym z rozwiązań w aktualnie cyfryzowanym systemie. Przypomnijmy ważne daty, które obligatoryjnie będą obowiązywały specjalistów medycyny w odniesieniu do e-Dokumentacji:

- 1 stycznia 2020 r. – obowiązkowe e-Recepty;

- 1 stycznia 2021 r. – obowiązkowe e-Skierowania.


Zalecenia NIL:

  • Upewnij się czy dostawca Twojego programu testował jego współpracę z oprogramowaniem centralnym, budowanym przez CSIOZ.
  • Jeśli nie posiadasz oprogramowania: poszukaj dostawcę (firmę), która oferuje oprogramowanie do EDM lub odśwież kontakty z tymi, które już kierowały do Ciebie swoje oferty i zapytaj o to, czy program ten w ogóle spełnia pożądane kryteria.
  • Przeanalizuj organizację Twojego przyszłego systemu informatycznego - jak będzie wyglądała w warunkach zaoferowanego Tobie programu. Czy dane będą zapisywane na serwerze utworzonym w komputerze, czy program wymaga osobnego serwera, czy jest to program, który dane zapisuje w chmurze?
  • Nie kieruj się najniższą ceną. Pamiętaj, że ponad wszelką wątpliwość największą wartością budowanego przez Ciebie systemu będą za 2-3 lata wpisane przez Ciebie i Twój personel dane pacjentów i dane o ich leczeniu, a nie sam program. Niemniej, sprawdź koniecznie umowę licencyjną - czy jest to licencja jednorazowa i instalację jakich modułów obejmuje. Lub też przeciwnie - czy nie jest to program, którego używanie łączy się z opłatą abonamentową.                    
  • Zwróć uwagę na ceny aktualizacji. Zapewne nie da się uniknąć - choćby same detale techniczne wymiany komunikatów pomiędzy programem a Platformą P1 wymuszą dokonanie zmian w samym programie. Zapytaj o wsparcie techniczne i warunki jego udzielenia.
  • Szczegółowo zapytaj o rozwiązania w zakresie RODO. Czy dostawca w ramach instalacji zapewnia dostosowanie do prowadzonej przez Ciebie polityki ochrony danych osobowych?
  • Zwróć uwagę na ewentualną współpracę z NFZ. Zarówno przepisy istniejące, jak i projektowane wskazują na chęć zagwarantowania pacjentom możliwości zapisu online na wizytę. Również system sprawozdawczy udzielonych świadczeń i danych z list oczekujących nie zmierza bynajmniej do uproszczenia. Czy oferowany Ci program posiada opcję dokupienia modułu współpracy z NFZ?

 

Oferta Medfile® EDM na rynku

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna Medfile® EDM to możliwość realizacji zadań związanych z nową ścieżką modelu opieki zdrowotnej w Polsce, czyli: „Value Based Healthcare” – modelu opierającego się na opiece zdrowotnej wartościowanej jakościowo, skupiającym się na poprawie jakości obsługi pacjentów. Medfile® EDM jest elastyczny i można go dostosować do wielu typów praktyki lekarskiej różnych specjalizacji. Cyfryzacja jest procesem nieuchronnym warto się do niego dobrze przygotować wybierając najodpowiedniejszy program.

System rezerwacji wizyt | Strona WWW gabinetu | Program do e-Recepty Co sprawia, że warto wybrać eCRF? Program do gabinetu - korzyści z zastosowania elektronicznego grafiku Opinia o programie Medfile EDM – „to był mój najlepszy wybór” Aplikacje mobilne, jako wsparcie pracy placówek medycznych e-Dokumentacja – zalety stosowania mobilnych aplikacji Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – poradnik NIL | e-Recepta Elektroniczna Dokumentacja Medyczna - Lekarze 50+ a wyzwania techniczne KIF z wytycznymi dla Elektronicznej Dokumentacji Medycznej eCRF - oprogramowanie do badań klinicznych Program do gabinetu | Poradnia Telemedyczna haloDoctor Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – łatwy dostęp do kartoteki pacjenta Migracja danych w EDM Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – jak zacząć działać? e-Recepta – dlaczego warto zacząć pracować w systemie gabinetowym? e-Przychodnia – kompleksowe konsultacje medyczne online E-Recepta – także od lekarza online Teleporady w medycynie Konsultacje online z lekarzem okulistą. Skuteczna diagnoza Zwolnienie lekarskie online. Umów się na wizytę Konsultacje online z lekarzem pulmonologiem. Konsultuj wyniki online Konsultacje online z ortopedą Lekarz onkolog haloDoctor. Stała opieka nad pacjentami przewlekle chorymi Antykoncepcja online – uzyskaj receptę od ręki Recepta od lekarza rodzinnego przez Internet Tabletka „dzień po” w kilka minut bez wychodzenia z domu W jakim celu przeprowadza się badania rynku medycznego? Zapalenie prostaty - Praktyka lekarska online - Lekarze haloDoctor Rafał Piszczek: W przyszłości widzę telemedycynę jako pierwszy etap konsultacji medycznych Dlaczego badania rynku farmaceutycznego to dziś konieczność? Migrena – przyczyny, objawy i leczenie 6 rzeczy, które należy wiedzieć o menopauzie 4 mity o badaniach satysfakcji klienta, które musisz poznać Jak stworzyć idealną ankietę online? Ból głowy - migrena, napięciowy ból głowy haloDoctor Free - nowa funkcja, która łączy pacjentów i lekarzy Weterynarz online dla Twojego pupila The future of clinical trials in Poland Portal z poradami dla opiekunów żółwi. Jak zapewnić im długie i zdrowe życie?