Rafał Piszczek: W przyszłości widzę telemedycynę jako pierwszy etap konsultacji medycznych

Polacy są coraz bardziej świadomi rozwiązań telemedycznych, które należy oczywiście rozumieć zdecydowanie szerzej, aniżeli tylko rozmowę telefoniczną z lekarzem. Rośnie również zakres usług gwarantowanych w ramach e-wizyt, co podkreślił w rozmowie z Medonet Rafał Piszczek, prezes firmy BioStat odpowiadającej za platformę telemedyczną haloDoctor.

 

Alternatywa dla konsultacji osobistych

 

W dobie pandemii COVID-19 około 73 proc. pacjentów doświadczyło problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej, czy to w przypadku konsultacji problemu zdrowotnego, czy przedłużenia e-recepty na regularnie przyjmowane leki. Alternatywą okazała się telemedycyna oraz działanie platform takich jak haloDoctor, dzięki którym pacjenci mogą kontaktować się z medykami jeszcze tego samego dnia.

 

-  Jeśli schorzenie nie wymaga fizycznie kontaktu z lekarzem, to telemedycyna w obecnym modelu rozwiązuje większość problemów – stwierdził prezes BioStat Rafał Piszczek, który jednocześnie dodał, że jeśli na postawie e-wizyty lekarz uzna, że konsultacja osobista jest niezbędna, z pewnością ją zleci.

 

Kiedy więc skorzystać z konsultacji telemedycznej? Książkowym przykładem jest oczywiście pozyskanie e-recepty na regularnie przyjmowane leki oraz e-zwolnienia. Online można omówić również wyniki bieżących badań oraz zasięgnąć wstępnej opinii lekarskiej.

 

Telemedycyna jako narzędzie wstępnej diagnostyki

 

- Widzę telemedycynę w przyszłości, czyli za 5-10 lat, jako pierwszy etap konsultacji medycznej - skomentował prezes BioStat odnosząc się do perspektyw rozwoju tego obszaru na najbliższe lata. Wspomoże to oczywiście rozwój technologii, w tym rozwiązań w zakresie centralnego gromadzenia danych z różnych placówek medycznych, a także roli, którą odegra sztuczna inteligencja.

 

Ta ostatnia wesprze lekarzy na etapie wstępnej diagnostyki chorób, którą można będzie przeprowadzać online, właśnie poprzez takie platformy jak haloDoctor. Jak będzie wyglądał taki proces? Po zebraniu wywiadu z pacjentem, to sztuczna inteligencja na podstawie oceny prawdopodobieństwa prawdopodobnie będzie wskazywała, jaka choroba może stać za konkretnymi dolegliwościami. Wszystko na podstawie informacji zawartych w systemie dotyczących podobnych przypadków.

 

Okaże się to ułatwieniem nie tylko dla samych lekarzy, ale i pacjentów, którzy będą szybciej otrzymywać diagnozę oraz szybciej odniosą korzyści z wdrożonego leczenia. Miałoby to istotne znaczenie również teraz, gdy wiele pacjentów ze strachu przed zarażeniem koronawirusem rezygnuje z konsultacji lekarskich.

 

- Niestety w okresie koronawirusa i lockdownu długofalowo pogarszamy stan zdrowia polskiego społeczeństwa, bo przesuwamy diagnozę z etapu, gdy lekarz jest w stanie szybko pomóc, aż do momentu, gdy medycyna może tylko poprawić jakość życia pacjenta – przyznał Rafał Piszczek w rozmowie z MedOnet.

 

Technologia w służbie zdrowiu

 

Aby cyfryzacja oraz telemedycyna działały efektywnie, niezbędne jest poleganie na efektywnych rozwiązaniach. Ich dostawcą jest właśnie firma BioStat stojąca za platformą haloDoctor, która zajmuje się również dostarczaniem technologii do przeprowadzania badań klinicznych. Obecnie BioStat stanowi również zaplecze systemowe, dzięki któremu badany jest lek na COVID-19.

 

- Jesteśmy partnerem technologicznym przy badania leku na COVID-19 z osocza – skomentował jeden z aktualnych obszarów działania firmy Rafał Piszczek. Co jednak z tak wyczekiwaną szczepionką? - W przypadku potencjalnej szczepionki wyzwaniem jest nie tylko jej skuteczność, ale też to, czy nie wywoła ona poważnych skutków ubocznych. Wynika to oczywiście z masowego podejścia, gdyby została ona rzeczywiście wynaleziona – dodał prezes BioStat zaznaczając, jak ważne w perspektywie każdego preparatu medycznego jest to, jakie działanie na organizm może mieć on w długiej perspektywie czasu.

 

Oczywiście badania pod kątem COVID-19 nie są jedynymi, które obecnie prowadzi firma pod kierownictwem Rafała Piszczka. Cały czas udoskonala ona również technologie związane z platformą haloDoctor, która może okazać się niezbędna zwłaszcza w przypadku kolejnych obostrzeń związanych z pandemią.

 

HaloDoctor jako jedna z platform telemedycznych nieustannie się rozwija, aby móc zagwarantować pacjentom jak najbardziej kompleksowe możliwości jeśli chodzi o dotarcie do pacjentów. Nie ustaje również działalność firmy BioStat kierowanej przez Rafała Piszczka, która cały czas stawia na nowoczesne technologie mające zastosowanie nie tylko w dziedzinie ochrony zdrowia, ale również szeroko pojętego biznesu.

System rezerwacji wizyt | Strona WWW gabinetu | Program do e-Recepty Co sprawia, że warto wybrać eCRF? Program do gabinetu - korzyści z zastosowania elektronicznego grafiku Opinia o programie Medfile EDM – „to był mój najlepszy wybór” Aplikacje mobilne, jako wsparcie pracy placówek medycznych e-Dokumentacja – zalety stosowania mobilnych aplikacji Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – poradnik NIL | e-Recepta Elektroniczna Dokumentacja Medyczna - Lekarze 50+ a wyzwania techniczne KIF z wytycznymi dla Elektronicznej Dokumentacji Medycznej eCRF - oprogramowanie do badań klinicznych Program do gabinetu | Poradnia Telemedyczna haloDoctor Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – łatwy dostęp do kartoteki pacjenta Migracja danych w EDM Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – jak zacząć działać? e-Recepta – dlaczego warto zacząć pracować w systemie gabinetowym? e-Przychodnia – kompleksowe konsultacje medyczne online E-Recepta – także od lekarza online Teleporady w medycynie Konsultacje online z lekarzem okulistą. Skuteczna diagnoza Zwolnienie lekarskie online. Umów się na wizytę Konsultacje online z lekarzem pulmonologiem. Konsultuj wyniki online Konsultacje online z ortopedą Lekarz onkolog haloDoctor. Stała opieka nad pacjentami przewlekle chorymi Antykoncepcja online – uzyskaj receptę od ręki Recepta od lekarza rodzinnego przez Internet Tabletka „dzień po” w kilka minut bez wychodzenia z domu W jakim celu przeprowadza się badania rynku medycznego? Zapalenie prostaty - Praktyka lekarska online - Lekarze haloDoctor Rafał Piszczek: W przyszłości widzę telemedycynę jako pierwszy etap konsultacji medycznych Dlaczego badania rynku farmaceutycznego to dziś konieczność? Migrena – przyczyny, objawy i leczenie 6 rzeczy, które należy wiedzieć o menopauzie 4 mity o badaniach satysfakcji klienta, które musisz poznać Jak stworzyć idealną ankietę online? Ból głowy - migrena, napięciowy ból głowy haloDoctor Free - nowa funkcja, która łączy pacjentów i lekarzy Weterynarz online dla Twojego pupila The future of clinical trials in Poland Portal z poradami dla opiekunów żółwi. Jak zapewnić im długie i zdrowe życie?